Védőoltás
Létezik-e védőoltás a HPV ellen?
Igen, létezik, hazánkban is forgalomban van kétféle típusa. Az egyik oltástípus a két leginkább magas rizikójú HPV-val szemben jelent védelmet (16-os és 18-as), míg a másik ezeken felül a két leggyakoribb alacsony rizikójú forma (a 6-os és a 11-es) ellen is védelmet nyújt. Az oltási sorozat mindkét esetben 3 oltásból áll, melyet összesen 6 hónap alatt kell beadni.
Mikor érdemes beadni a HPV elleni védőoltást?
A vakcináció minden szexuálisan aktív nőnek ajánlott, mivel minden nemi életet élő nő ki van téve az onkogén HPV-vel történő fertőződés és újrafertőződés veszélyének. A beadás optimális serdülőkorban, a nemi élet megkezdése előtt.
Alkalmazható a korábban HPV fertőzést átvészelt nőknél, egyrészt mivel ez egy fokozott fogékonyságot jelenthet a vírussal szemben, másrészt az újrafertőzés bármikor ismét bekövetkezhet.
Szintén alkalmazható, a negatív rákszűréssel rendelkező, de HPV pozitív pácienseknél, amennyiben az oltás beadásakor a 16-os és a 18-as törzzsel nem fertőződtek. Ellenkező esetben, vagyis meglévő 16-os és 18-as pozitivitás esetén is megfigyelhető azonban egy részleges védőhatás.
Nem ellenjavallt továbbá korábban átvészelt, a kórelőzményben szereplő rákmegelőző állapotok esetében sem, amennyiben az oltás időpontjában a rákszűrés lelete eltérést nem mutat.
Amennyiben a méhnyakrák, vagy annak megelőző állapota már kialakult, a vakcina már nem alkalmazható.
A védőoltás beadása után is kell rákszűrésre járni?
Mindenképpen szükséges ezután is a rendszeres nőgyógyászati rákszűrés. Bár az oltás által biztosított keresztvédettség jelentős (vagyis nemcsak a 16-os, 18-as típus ellen nyújt védelmet, hanem más típusok ellen is részleges védelem lép fel), az oltás nem helyettesíti az évenként esedékes, rendszeres rákszűrést. Ennek oka, hogy a vírus más magas rizikójú típusai is kialakíthatnak rákmegelőző állapotot, majd invazív méhnyakrákot.