HPV teszt
Mely esetben indokolt a HPV teszt?
A vírus kimutatása indokolt,
1.) ha a nőgyógyászati rákszűrésben eltérés mutatkozik
2.) ha HPV fertőzés gyanúja áll fenn
3.) ha korábban meglévő HPV fertőzést szeretnénk. kontrollálni
4.) ha a méhnyakon végzett műtétet (conisatio) követően kívánjuk meghatározni a HPV státuszunkat
5.) ha a partnernél HPV fertőzés jelei mutatkoznak
6.) ha meg szeretnénk tudni, hordozzuk-e a vírust, ezáltal a magasabb rizikót a méhnyak daganatos elváltozásaira nézve
Ma hazánkban ennek legegyszerűbb, leggyorsabb módja egy ún. HPV DNS teszt végeztetése, mely a legérzékenyebb vírusazonosítási eljárást, az úgynevezett polimeráz-láncreakciót (PCR) alkalmazza. Ennek segítségével akár egy-két sejtben jelenlévő vírus DNS is azonosítható.
Miért érdemes HPV tesztet végeztetni?
A legújabb szakirodalmi adatok szerint a HPV tipizálással kiegészített nőgyógyászati rákszűrés egyértelműen hatékonyabb a méhnyak rákmegelőző állapotainak szűrésében és előrejelzésében, mint önmagában a nőgyógyászati rákszűrés9. 30 éves kor alatt negatív rákszűrés és HPV teszt birtokában a szűrést követő 10 évben CIN III vagy súlyosabb elváltozás kialakulásának esélye kevesebb, mint 2 %10. Bizonyított tehát a vírus szűrésének fontossága a rákmegelőző állapotok előrejelzésében.
Miben más a HPV teszt, mint a nőgyógyászati rákszűrés?
A nőgyógyászati rákszűrés során a méhnyak hámjának sejtjeit vizsgálja a pathológus szakorvos és a sejteken létrejött elváltozásokat határozza meg. A HPV teszt egy géntechnológiai eljárás, melynek során ezekben a sejtekben a vírus DNS-ét mutatják ki, mely egyértelmű bizonyítéka a HPV jelenlétének.
A HPV DNS teszt gyakorlati kivitelezése nagyon hasonló a nőgyógyászati rákszűréshez. A levett mintát azonban nem a kenet készítésére használjuk, hanem egy speciális mintatároló csőbe helyezzük, melyből később a vírus DNS-ének kimutatása történik.
A páciens szempontjából tehát a HPV DNS teszt egy nőgyógyászati rákszűrés kellemetlenségével jár.
A rákszűrésben „HPV gyanú”-t írtak le. Mit jelent ez?
Ez azt jelenti, hogy a nőgyógyászati rákszűrést értékelő pathológus szakorvos a sejteken olyan jeleket látott, melyek a sejt HPV fertőzésére utalnak. Ekkor a leleten jelzi a HPV valószínűségét a szűrővizsgálatot kérő nőgyógyásznak. Ez még nem jelent biztos vírushordozást, de a gyanúját felveti. Ilyen esetben érdemes egy HPV tesztet végezni a vírusfertőzés tisztázása céljából.
Mikor várható eredmény a HPV teszt levétele után?
A mintavételt követően 3 héttel várható eredmény.
A HPV tesztem pozitív lett. Mi a teendő?
A HPV teszt eredményét a rákszűrés eredményével együtt kell értékelni. Az értékelést nőgyógyász szakorvos végzi.
Amennyiben a rákszűrés eredménye negatív és a HPV teszt pozitív a vírus magas rizikójú típusára, a legfontosabb teendő a nőgyógyászati rákszűrés gyakoriságát megnövelni, évi 1 alkalomról a 6 havonkénti szűrésre. Érdemes az immunrendszert erősíteni, a dohányzást mellőzni/abbahagyni. Az újrafertőződés esélye csökkenthető óvszer használatával. Szükség esetén pl.: régóta fennálló magas rizikójú típusokkal való fertőzés esetén szóba jöhet gyógyszeres immunerősítő terápia is.
Amennyiben a rákszűrésben is eltérés mutatkozik, mielőbbi konzultáció szükséges nőgyógyász szakorvossal. Az eltérés típusától függően döntenek a további terápiáról, a szűrővizsgálatok gyakoriságáról és/vagy az esetleges műtéti beavatkozás szükségességéről, típusáról.
Helyettesíti-e a HPV teszt a rendszeres nőgyógyászati rákszűrést?
Semmiképpen sem. A HPV teszt eredménye megmutatja, hogy az illető hordozza-e a vírust, de nem ad információt a méhnyak hámjáról nyert sejtekről. A HPV teszt csak kiegészítése lehet a rendszeres nőgyógyászati rákszűrésnek, de nem helyettesítheti azt.