A HPV jelentősége
Mi a HPV?
A humán papillomavírus (rövidítése: HPV) egy DNS-vírus, mely a leggyakoribb szexuális úton terjedő kórokozó. Önmagában nem képes szaporodni, hanem az emberi gazdasejtbe beépülve és működését átkódolva a saját szaporodását biztosítja, másrészt a gazdasejt működését megváltoztatva fokozatosan daganatos átalakulást idézhet elő.
Mi a jelentősége ennek a vírusnak?
A vírus kiemelt jelentőségét az adja, hogy a méhnyak rosszindulatú elváltozásai 99,7 %-ának kialakulásáért és az összes emberi daganatos megbetegedés 6,7 %-ának létrejöttéért az onkogén HPV típusokkal való fertőzés tehető felelőssé. A méhnyakrák és a HPV összefüggését először 1973-ban vetették fel. Az azóta folytatott kutatások megerősítették, hogy a HPV a méhnyakrák kialakulásának elengedhetetlen feltétele.
Milyen más daganatok kialakulása hozható összefüggésbe a HPV-vel?
A legfrissebb kutatások szerint a HPV okozza a szeméremtest és a hüvely rákjainak 80 %-át, az végbélrákok 92 %-át, a garat rosszindulatú daganatainak 91 %-át, valamint a szájüregi rákok 97 %-át.
Milyen gyakori a HPV fertőzés?
Hazánk első HPV centrumának adatai szerint a centrumban megjelentek között, 55 %-os volt a fertőzöttség a vírus valamely típusával, 38 %-ban a magas rizikójú típussal. Korcsoportok szerint 15 és 25 év között volt a legmagasabb a pozitívak aránya.
Az alacsony rizikójú típusoknál a statisztikák szerint minden 10-edik nő az élete során legalább egyszer találkozott a vírus alacsony rizikójú változatával.